19 Ekim 2021

Mantolamada XPS mi EPS mi ?

Mantolamada 3 farklı malzeme kullanılıyor:
1. Eps (Beyaz renkli ısı yalıtım levhası)
2. Xps (Renkli ısı yalıtım levhası)
3. Taşyünü ( Kahverengi ısı yalıtım levhası)

Mantolamada cephe giydirmede polistren levhalar kullanılmaktadır. Bunlardan biri olarak kısaca XPS adlandırılan Ekstrude Polistiren Isı Yalıtım Levhaları diğeri ise EPS olarak bilinen genleştirilmiş polistiren sert köpükden elde edilen Expanded Polistiren Levhalardır.

Mantolamada kullanılan bu polistren levahlar XPS ve EPS‘nin birbirlerine göre avantajı ve dezavantajı bulunmaktadır.

Her ikisininde üretiminde kullanılan ana malzeme polistroldür.

EPS ( Expanded Polistiren ) Levhalarda şişirme gazı olarak pentan kullanılır.

XPS  ( Ekstrude Polistiren ) de HFCL gazı kullanılır. Pentanın hava ile yer değiştirme hızı fazladır.  HFCL çevreye karşı zararlı olduğundan bazı ülkelerde kullanımı yasaktır. Bu nedenle üreticiler XPS üretiminde karbondioksit ile şişirme yolunu seçmektedirler.

Her iki malzeme de 85ºC sıcaklıktan sonra deforme olurlar.

XPS tamamen kapalı hücre yapısına sahip olduğu için su emme  ve buhar difüzyon direnci yüksek bir malzemedir.

EPS esnek olan yapısı ile daha fazla nefes alma yeteneğine sahip bir malzemedir. Yapı dışında ugulanacak malzemenin en az 16 dansite olması gerekir. 18 dansite malzeme güvenlidir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımı sağlayan birkaç malzemeden biri olan EPS, aynı performansı, ülkemizde kullanılan diğer ısı yalıtım malzemelerinden daha ekonomik olarak sağlayan tek bir malzemedir.

XPS  üretim şartları gereği 23 dansitenin altında üretilmez. EPS daha ucuz bir malzemedir.

Bütün bunların yanında eğer EPS üretilir iken karbon takviyesi yapılır ise şartlar EPS lehine değişmektedir.

Bir başka deyişle karbon emdirilmiş 4 cm kalınlıktaki EPS levha, 5cm kalınlıktaki normal EPS ve XPS e denk gelmektedir. Şahsi görüşümüz ,%100 karbon emdirilmiş levhalar eğer dış cephede polistiren malzeme kullanılacak ise doğru seçimdir.

Eğer ısı yalıtımını binanın dışından yapacaksanız. Isı yalıtmı binanın soğuk tarafına uygulanır. Kış aylarında binanın soğuk tarafı dışı olurken yaz aylarında genellikle soğuk olan taraf binanın içidir. Ege ve Akdeniz Bölgelerindeki yerleşim yerleri için bu özellik önemli bir ayrıntıdır. Bunun için de mantolama üzerine yansıtıcı boyalar seçildiğinde sistem çok doğru bir şekilde çalışmaktadır.

Bizim önerimiz  4-6 cm arasında EPS hem daha ucuz hem de daha kaliteli yoğunlukta cok önemli bulabildiğiniz en yüksek dansitedeki eps yi alın markasından ziyade önemli olan yoğunluğudur.

Ayrıca mantolamadan sonra size tavsiyemiz (işçilik hatalarınızı minimalize etme adına) dekoratif sıva ve grenli (tekstürlü boya) kulanmanızdır.

XPS sert köpük diye geçiyor piyasada; genelde mavi, pembe ve yeşil renktedirler.

EPS genel anlamda beyaz olup, piyasada “kömürlü” olanları da var.

XPS, EPS ye oranla 2 kat daha pahalıdır.

Bu konuda yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.

4 thoughts on “Mantolamada XPS mi EPS mi ?

 1. How are you? We like to advise that we are one of the leading manufacturers with wholly owned and managed factory in Shenzhen of China, United Decor have been awarded with ISO 9001:2000 Quality Management System and Fire-proof (B2 fire class) Certification. United Decor manufactures high quality polyurethane architectural products for the building and construction industry. We build Products for interior & exterior, baluster, mirror frame, railing, bracket, louver & gable, crown molding, flexible moulding, ceiling medallion, corbel, niche, column, window surround, window header, door trim, door system, flower pot and more.

  We are interested in satisfying any market in the world. And we can also meet your requirement by OEM and/ or by ODM with our independent R&D department.

  R&D and QC:

  1, With strong R&D capabilities and flexible production systems, we provide customized products that fully satisfy our customers’ different needs.
  2, We’ve set up a sound quality assurance system by employing ISO9001-2000 standards.
  3, We adopt a TQM (total quality management) system to educate our staff and strengthen their attention to quality control and product quality.

  Quality products, competitive price, I trust, all these will materialize important business between us. Please feel free to contact us in case of any questions. We welcome and value all comments from you which will help us serve you to your satisfaction.

 2. Slm 120 metre mantolama artı file dubel yapıştırıcı sıva dekoratif astar fiyat istiyorum.

 3. Yorumlarınıza tamamı ile katılmıyorum. eps, xps ten yarı yarıya daha ucuz malzeme değildir. anahtar teslim işlerde m2 ye düşen mantolama sıva boya vs yaklaşık olarak , xps uygulaması ile aynı tutarları bulmaktas-dır. bunun yanında piyasada 16 -18 dansite diyerek uygulanan düşük dansiteli eps ler ve karbonlu diyerek imal edilen siyaha boyanmış eps ler , amaçlanan hedefi yani yalıtımı sağlamamaktadır.
  xps su emme ve buhar difizonu, kapalı hücre yapısı ve ideal minimum 26 dansite uygulanması ile en ideal çözümdür. teknik değerlerde göz önüne alınırsa 3 cm xps ile yapılan mantolama yerine, 5-6 cm eps ile yalıtım yapmaları gerekmektedir.

 4. aynı yoğunluktaki eps ve xps i kıyaslayacak olursanız eps daha pahalı bir malzemedir. ayrıca çok daha ince xps ile 5 cm lik eps nin yaptığı ısı yalıtımı sağlandığı için xps daha avantajlı bir malzemedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.