Kombilerde Satış Sonrası Hizmet

Kombi almadan önce satış sonrası destek hizmet kombiyi almakatan da önemlidir. Çünkü tüm cihazlar 2 yıl, 5 yıl bazıları 7 yıl gibi  garantili olarak veriliyor. Cihazlar aşağı yukarı aynı ömürlere sahip  olup sattığı cihazın arkasında duran haftanın hergünü hizmet veren satış sonrası cihazına sahip çıkan firmaların kombilerini tercih etmemiz daha sonrasından rahat etmemizi sağlayacaktır.

Etiketler:

Kombi arızalanırsa ne yapmalıyız?

Kombimizin üzerinde bir arıza düğmesi vardır. Bütün kombilerde reset düğmesi dediğimiz bir arıza düğmesi bulunur. Bu reset düğmesine bastığımızda cihazı yeniden toparlanarak içerindeki gazı atar, içerisindeki suyu yeniden sürkilasyon yapar, fanı yeniden çalıştırır  herşeyi kontrol ederek yenide çalıştırmaya çalıştırır. Eğer bu aşmadan sonra cihaz çalışmaz ise kombi üzerinde ledler vardır. Bu ledler yandığı zaman hangi bölgede bir arıza var bu ortaya çıkar bunda kullanıcı olarak bizim daha fazla kontrol edecek bir durumumuz yoktur artık bu aşamada teknik servisi aramamız ve durumu bildirmemiz gerekir.

Etiketler:

Kombilerde güvenlik açısından nelere dikkat etmeliyiz?

Daha önceki yazılarımızda kombilerin bacalı ve hermetik olarak ikiye ayrıldığını söylemiştik. Bacalı kombiler hermetik kombilere göre  biraz daha tehlikeli olarak niteledirilmektedir. Bağlanacak ferdi bacanın sağlam olması gerekiyor. Bacanın sağlamlığının kontrol edilmesi gerekiyor. Bacalı cihazlar asla yatak odasına,çocuk odasına konulmaz muhakkak ki mutfağa veya ferdi bacası olan veya bilirkişi tarafından uygun görülen bir bölgeye bağlanması gerekir.

Hermetik kombilerin tehlikesi çok daha az ve hemen hemen her bölgeye bağlanıyor. Hermetik kombilerde cihaz üzerinde çeştili önlemler alınmıştır. Özellikle bacalı kombilerde lodos, poyraz gibi rüzgarlı günlerde çok daha dikkat etmek gerekiyor. Hermetik kombilerde rüzgarın yönü hiç önemli değildir. Eski teknoloji ile üretilen kombilerin sürekli açık kalması belirli tehlikler oluşturabilmekteydi. Ancak yeni teknoloji ile üretilen kombilerimizde pilot alevi olmadığı için gaz bloğu ona göre çalıştığı için zaten cihazın içinde herhangi bir gaz yanımı olmuyor. Siz ya suyu açacaksınız yada hava sıcaklığı belirli bir derecenin altına düşecekki kombi bunu algılayıp çalışacak bundan dolayı kullanımda harhangi bir problem teşkil etmez.

Etiketler: ,

Kombilerde su seviyesini nasıl kontrol ederiz?

Kombiyi kullanırken su seviyesi çok önemlidir. Su seviyesi 0 ile 2 bar arasında kombinin sağlıklı çalışması için tutuyoruz. Böylede kalmasını istiyoruz. Kombi suya haraket vermek için belirli bir basınç altında çalışmak zorundadır. Sıfır basınçtaki bir suya hareket veremezsiniz. Böyle bir basınçta suyun olması içerisindeki pompanında rahat bir şekilde çalışması gerekir sistemin çaışması için bu basınç gereklidir. Bu basıncın düşmesi cihazınızın çalışmamasına neden olur ve cihazınıza zarar verir. Bu basıncın çok yükselmesi ise gene sistemle ilgili radyatörlerin içi ile ilgili yüksek basınç oluşturacağı için problemler ortaya çıkartabilir bu nedenle kombilerde cihazın çalışırken önerilen basınç değeri 1 ila 2,5 arasında gayet normaldir. Kombiler soğuk iken 1 ila 2 arasında işaretlenmiş bir bölge vardır. Burada olması gerekiyor. Kombi çalıştığında ise 2 ile 2,5 bar arasında çalışması normaldir. Su ısındıkça basınç artacaktır  2 barın üzerinde işaretlenmiş bölgeyi geçebilir. Bu değerlerde harhangi bir tehlike oluşmaz.

Kombilerde basınç değerleri 1-2,5 bar olması gerekir.

 

Etiketler:

Sonraki Sayfa »