Çatı Şingıl

Çatı kaplamada örtü malzemesi olarak kullanılan Shingle,  Şingıl olarak söylenir.  Uzun yıllar boyunca çatı yalıtım örtüsü olarak kullanılmış, oldukça dayanıklı ve ekonomik bir çatı malzemesidir. Çeşitli renkleri bulunan şıngıl örtüler, görünüş olarak çok şık ve estetik  dururlar, bu nedenle eğimli çatılarda alternatif ürün olarak fazlasıyla talep görmektedir.

Şıngıl Kullanımının Avantajlarını Sıralarsak

  1. Oldukça hafifdir. (kiremit çatılar, şıngıl çatılardan yaklaşık olarak 5 kat daha ağırdır)
  2. Pratik ve hızlı bir şekilde uygulanır.
  3. Su geçirmez özelliği ile uzun süre dayanır.
  4. Esenk bir yapıya sahip olduğu için kırılma veya çatlama yapmaz.

Etiketler: , ,

Duvarlarda Isı Yalıtımı

Duvarlarda ısı yalıtımı sağlamak için panel kaplamalar veya taş yünü kaplamalar kullanabiliriz. Mevcut binalarımızdada sonradan mantolama dediğimiz sistem ile sonradan ısı yalıtımı yapmak mümkündür. Mevcut boyanın üzerine levhaların çakılması yöntemi ile mantolama yapılır. Eğer binamız mantolamaya uygun değilse o zaman ısı yalıtım boyalarını içten ve dıştan kullanarak %30 varan bir izolasyon sağlamış oluruz. Daha sonradan yapılan mantolamanın daha az ısı yalıtm sağlar diye bir durum söz konusu değildir.  Burada doğru malzeme ve doğru uygulamanın yapılması önemlidir.

Etiketler: , ,

Mantolama Uygulaması

Mantolama Nasıl Yapılır ?

Mantolama Uygulaması 6 Aşamada gerçekleştirilir.

1-Mantolama Yapılacak Yüzeyi Hazırlama

Yüzeyde  toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa bunlar temizlenir ayrıca  dökülme ve kabarma olan bölgeler  güzelce fıçalanarak temizlenir.Isı yalıtımı mantolama levhalarının yapışacağı yüzey düzgün ve temiz olmalıdır.

2-Su Basman Profillerinin Yerleştirilmesi

Su basman  profilleri mantolamada kullanılmak istenen levhaların enine (kalınlığına)  göre belirlenir ve yerleştirilir.

3-Isı Yalıtım Levharının Yapıştırılması

Isı yalıtım levhalarını yapıştırılacağımız yüzeye tamamını kaplayacak şekilde yapıştırıcı sürdükten sonra iyi yapışması için  bu yüzey taraklı mala ile taranır. Yapıştırma harcı uygulanmış levhalar, levhalar arasında boşluk kalmamasına dikkat ederek duvara yapıştırılır.

4-Isı Yalıtım Levhalarının Dübellenmesi

Yapıştırma işleminden sonra  ısı yalıtım levhalarının performansını ve sürekliliğini uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için ısı yalıtım levhalarını dübellenir.

5-Köşe Profillerinin Yerleştirilmesi

Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak köşe profilleri yerleştirilir.

Dilatasyon,damlalık ve denizlik profilleri gerekli bölgelerde kullanılır.

5-Sıva Katlarının Oluşturulması ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi

Isı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva atılır.İlk kat sıvayı hemen takiben, donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan ikinci kat sıva yapılır.

6-Boyama

Boyama işlemine geçildiğinde direk dış cephe boyası uygulayabilir veya sıva üzerindeki hataları örtmek için mineral sıvı uygulanıp üzerine dış cephe boyası uygulayabiliriz. Desenli (grenli ) dış cephe boyaları ile de sıva hatalarını örtmekte kullanılabilir.

Etiketler: , , , , ,

Dış Cephe Mantolama Fiyatları

Dış cephe mantolama metre kare fiyatları kullanılacak malzemeye ve işciliğe göre firmalar arasında değişmektedir. Dış cephe mantolama ( ısı yalıtımı ) yapan firmalar yıl içinde belli dönemlerde kampanyalar düzenlerler  dış cephe mantolamada uygun fiyat koşulları ve taksit seçenekleri için bu kampanyaları takip edebilirsiniz.

isi_yalitimi.jpg

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Sonraki Sayfa »