Mantolama Yaptırmak İstiyorum Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Dış cephe mantolama yaptırmaya karar verdiniz. Peki Dış cephe mantolama ne kadar tasarruf sağlar? Biliyormusunuz. Isı yalıtımı için çok önemli olan mantolama uygulaması yeni yapılan binalarda zorunlu olmakla birlikte eski binalarda da hızla yapılan önemli ölçüde ısı yalıtımı sağlayan bir sistemdir.

Dış cephe mantolama TSE 25 standartlarında yapıldığında yüzde 50 oranında bir yakıt tasarrufu sağlar. Fakat dış cephe mantolama tek başına, başlı başına bu görevi yerine getirmez. Bununla birlikte cam izolasyonu, duvar izolasyonu, çatı izolasyonu, temel izolasyonu, kapı pencere izolasyonlarının yapılması gerekir.

Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Mantolama yüzde 50 oranında aile ekonomisine bir tasarruf sağlar. Mantolama sadece enerjiye yönelik bir tasarruf değildir. Aynı zamanda binamızın dış cephesini, dış etkenlerden, sudan koruyan, hava muhalefetinden koruyan bir yalıtım sağlar. Isı yalıtım tasarrufunda insanların konforlu yaşam standartlarını yakalayabilmesi için 20 ile 22 derece sıcaklığı yakalamaları gerekiyor.Ülkemizde bölgesel olarak -5’in altına düştüğü de oluyor, +30’un üstüne çıktığı da oluyor. Bu standartları yakalayabilmemiz için yaz aylarında klimaları çalıştırarak, yüksek derecede klimaları çalıştırarak 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Kış aylarında da tam aksine kombimizi en yüksek derecede çalıştırarak, yine 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Buna harcadığımız enerji fazlalığını yapmış olduğumuz mantolamayla kapatmış oluyoruz. Dolayısıyla faturalarımıza bu ortalama yüzde 50 oranında yansıyor.

Etiketler: , , , , ,

Isı Yalıtımı Çözümleri

Dow Bina Çözümleri, ürünün AB inşaat Direktifi şartlarına uygunluğunu, çevre ve insan sağlığı, ısı yalıtımı ve yangın dayanımı performansları  açısından uyması gereken özelliklerini tanımlayan “CE Belgeli” ısı yalıtımı ürünlerini mavi renkte üreterek piyasaya sunuyor. DOW-STYROFOAM mavi renkli ısı yalıtım levhaları su emmeyen yapısıyla dağılma, ufalanma, kopma gibi deformasyonlara uğramadığı gibi dona karşı dayanıklılığı sayesinde de bina dışında sıva çatlağı gibi oluşumları, bina içinde ise küf ve rutubeti engelleyerek sağlıklı ve konforlu mekanlar oluşturuyor. Standartlarına uygun ısı yalıtımının metrekare fiyatı ise 25-35 TL. arasında değişiyor.
Hem konforlu hem tasarruflu evlerin anahtarını sunan CE Belgeli DOW-STYROFOAM levhalar hakkında bilgi almak için Dow Bina Çözümleri Türkiyeye bakabilirsiniz. (www.building.dow.com/europe/tr/)

Etiketler: , , , , , ,