Mantolama Nereye Yapılır?

Dış cephe mantolamanın sağladığı avantajlar ve yasalar sonucunda bugün bir çok eski binada ısı yalıtım için mantolama yaptırıyor.

Dış Cephe Mantolama binanın çatı ve duvarlarına, kolon ve kirişlerine, tesisatlarına, binanın garaj, depo, soğuk hava depo kısımlarının denk gelen kısımlarına yapılır. Mantolama yapılmayan binalarda genelde çok ciddi ısı kaybı, enerji kayıpları ortaya çıkar. Zararları öncelikle yüksek fatura oranları ciddi bir zarardır. Bununla birlikte yaşam kalitesini yakalayamadığımız için sağlık açısından ciddi bir zararı olur.

Bina ömrünü sabitleyemediğimiz için binamız dış etkenlere maruz kalarak bina ömrü kısalmış olur. Binamızın dış cephesi koro yuzna uğrar, demirleri gibi koro yuzna uğrar. Bunun gibi birçok sıkıntılar yaşanabilir. Mantolama tüm binalarda yapılması gerekli. Zaten bu  2000 yılında çıkan yasayla zorunluluk haline getirildi. Bundan sonra tüm şantiyeler zaten yapı denetim şirketlerinden ruhsat alabilmeleri için bunu yaptırmak zorundalar. Fakat yeni çıkan yasaya göre de eski binalarda artık bu zorunlu hale getirildi. Eski binalarında 2017 yılına kadar binalarına mantolama yaptırmış olması gerekiyor. Oturduğumuz binaların yanı sıra mantolama aynı zamanda hastanelerde, okullarda bütün kamu binalarında yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Mantolama Nereye Yapılır, Dış Cephe Mantolama
Etiketler: , , , , , , , ,

Söve Kaplama

Söve Nedir?

Söve yapılarda dış cepheyi kaplamak için dansidesi yüksek straforun ( köpüğün ) üzerine silis kumun özel kimyasal bileşenler ile karıştırılarak harç kaplama makinesi ile köpüğün üzerine sıvanan, dekorasyon  ve izolasyon amaçlı dış cephe kaplaması ürünüdür.

Danside Nedir?

Üretim aşamasında kaç kg hammaddeden oluştuğunu gösteren yoğunluk derecesi

Piyasada bilinen 150 ye yakın modeli bulunmaktadır. Söve kaplama modellerini ikiye ayırırsak  İzolasyon için ” Yalı Baskısı ve Kat Silmesi Modelleri “İkincisi ise sadece süslemede kullanılan pencere, kapı  söveleri ve deniz modelleri estetik ürünü malzemelerdir.

Söve İzolasyon Sağlar Mı ?

Yapısındaki  köpüğün dansidesi yüksek olduğu için %60 ve % 70 gerçek oranlı ısı ve ses yalıtımı , mantolama sağlar. Strafor köpük zaten bilinen en güçlü doğa dostu izolasyon malzemesidir.

Binalarımızın dış cephesini söve kaplama yaptığımızda  izolasyon sağlarken  aynı zamanda  dekoratif bir görünüm elde etmiş oluruz. Profesyonelce uygulandığı takdirde en vasat görünümlü binaları dahi çok müthiş bir yapıya çevirir.

SÖVE ÇEŞİTLERİ ve KULLANIM ALANLARI

Dekorasyon Amaçlı Söveler :

  • Kapı Ve Pencere Söveleri
  • Saçak Altı Silmeleri
  • Desenli Kat Silmeleri
  • Aksesuarlar
  • Denizlikler
  • Sütunlar
  • Payandalar

Dekorasyon ve İzolasyon Amaçlı Söveler :

  • Yalı Baskısı
  • Fugalı Mantolama
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mantolama Nasil Yapilir

Mantolama Nasil Yapilir?

Buradaki sayfada mantolamanın nasıl yapıldığına dair bilgileri bulabilirsiniz?

Mantolama uygulamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmak için alttaki video izleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Seramik Cephe Kaplama

Seramik cephe kaplamada günümüz de tercih edilen ve kaplamada seramik kullanılan bir dış kaplama çeşididir.  Alışveriş merkezleri, hastaneler, toplu konut projeleri, eğitim kurumları binalarında oldukça çok kullanılır.  Seramik cephe kaplama kullanıldığı binaya modern bir görünüm katar.

Etiketler: , ,