16 Eylül 2021

Mantolama Yaptırmak İstiyorum Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Dış cephe mantolama yaptırmaya karar verdiniz. Peki Dış cephe mantolama ne kadar tasarruf sağlar? Biliyormusunuz. Isı yalıtımı için çok önemli olan mantolama uygulaması yeni yapılan binalarda zorunlu olmakla birlikte eski binalarda da hızla yapılan önemli ölçüde ısı yalıtımı sağlayan bir sistemdir.

Dış cephe mantolama TSE 25 standartlarında yapıldığında yüzde 50 oranında bir yakıt tasarrufu sağlar. Fakat dış cephe mantolama tek başına, başlı başına bu görevi yerine getirmez. Bununla birlikte cam izolasyonu, duvar izolasyonu, çatı izolasyonu, temel izolasyonu, kapı pencere izolasyonlarının yapılması gerekir.

Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Mantolama yüzde 50 oranında aile ekonomisine bir tasarruf sağlar. Mantolama sadece enerjiye yönelik bir tasarruf değildir. Aynı zamanda binamızın dış cephesini, dış etkenlerden, sudan koruyan, hava muhalefetinden koruyan bir yalıtım sağlar. Isı yalıtım tasarrufunda insanların konforlu yaşam standartlarını yakalayabilmesi için 20 ile 22 derece sıcaklığı yakalamaları gerekiyor.Ülkemizde bölgesel olarak -5’in altına düştüğü de oluyor, +30’un üstüne çıktığı da oluyor. Bu standartları yakalayabilmemiz için yaz aylarında klimaları çalıştırarak, yüksek derecede klimaları çalıştırarak 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Kış aylarında da tam aksine kombimizi en yüksek derecede çalıştırarak, yine 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Buna harcadığımız enerji fazlalığını yapmış olduğumuz mantolamayla kapatmış oluyoruz. Dolayısıyla faturalarımıza bu ortalama yüzde 50 oranında yansıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.