Mantolama Yaptırmak İstiyorum Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Dış cephe mantolama yaptırmaya karar verdiniz. Peki Dış cephe mantolama ne kadar tasarruf sağlar? Biliyormusunuz. Isı yalıtımı için çok önemli olan mantolama uygulaması yeni yapılan binalarda zorunlu olmakla birlikte eski binalarda da hızla yapılan önemli ölçüde ısı yalıtımı sağlayan bir sistemdir.

Dış cephe mantolama TSE 25 standartlarında yapıldığında yüzde 50 oranında bir yakıt tasarrufu sağlar. Fakat dış cephe mantolama tek başına, başlı başına bu görevi yerine getirmez. Bununla birlikte cam izolasyonu, duvar izolasyonu, çatı izolasyonu, temel izolasyonu, kapı pencere izolasyonlarının yapılması gerekir.

Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Mantolama yüzde 50 oranında aile ekonomisine bir tasarruf sağlar. Mantolama sadece enerjiye yönelik bir tasarruf değildir. Aynı zamanda binamızın dış cephesini, dış etkenlerden, sudan koruyan, hava muhalefetinden koruyan bir yalıtım sağlar. Isı yalıtım tasarrufunda insanların konforlu yaşam standartlarını yakalayabilmesi için 20 ile 22 derece sıcaklığı yakalamaları gerekiyor.Ülkemizde bölgesel olarak -5’in altına düştüğü de oluyor, +30’un üstüne çıktığı da oluyor. Bu standartları yakalayabilmemiz için yaz aylarında klimaları çalıştırarak, yüksek derecede klimaları çalıştırarak 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Kış aylarında da tam aksine kombimizi en yüksek derecede çalıştırarak, yine 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Buna harcadığımız enerji fazlalığını yapmış olduğumuz mantolamayla kapatmış oluyoruz. Dolayısıyla faturalarımıza bu ortalama yüzde 50 oranında yansıyor.

Etiketler: , , , , ,

Mantolama Nereye Yapılır?

Dış cephe mantolamanın sağladığı avantajlar ve yasalar sonucunda bugün bir çok eski binada ısı yalıtım için mantolama yaptırıyor.

Dış Cephe Mantolama binanın çatı ve duvarlarına, kolon ve kirişlerine, tesisatlarına, binanın garaj, depo, soğuk hava depo kısımlarının denk gelen kısımlarına yapılır. Mantolama yapılmayan binalarda genelde çok ciddi ısı kaybı, enerji kayıpları ortaya çıkar. Zararları öncelikle yüksek fatura oranları ciddi bir zarardır. Bununla birlikte yaşam kalitesini yakalayamadığımız için sağlık açısından ciddi bir zararı olur.

Bina ömrünü sabitleyemediğimiz için binamız dış etkenlere maruz kalarak bina ömrü kısalmış olur. Binamızın dış cephesi koro yuzna uğrar, demirleri gibi koro yuzna uğrar. Bunun gibi birçok sıkıntılar yaşanabilir. Mantolama tüm binalarda yapılması gerekli. Zaten bu  2000 yılında çıkan yasayla zorunluluk haline getirildi. Bundan sonra tüm şantiyeler zaten yapı denetim şirketlerinden ruhsat alabilmeleri için bunu yaptırmak zorundalar. Fakat yeni çıkan yasaya göre de eski binalarda artık bu zorunlu hale getirildi. Eski binalarında 2017 yılına kadar binalarına mantolama yaptırmış olması gerekiyor. Oturduğumuz binaların yanı sıra mantolama aynı zamanda hastanelerde, okullarda bütün kamu binalarında yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Mantolama Nereye Yapılır, Dış Cephe Mantolama
Etiketler: , , , , , , , ,

Giydirme Cephe

Binaların dış cephesinin ısı yalıtım sağlamak amacı ile veya dış görünümün daha modern estetik bir yapıya sahip olmasını sağlamak amacı ile  çeşitli dış cephe malzemeler ile mantolama, giydirme yapılmasıdır.

Etiketler: , ,