Mantolama Yaptırmak İstiyorum Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Dış cephe mantolama yaptırmaya karar verdiniz. Peki Dış cephe mantolama ne kadar tasarruf sağlar? Biliyormusunuz. Isı yalıtımı için çok önemli olan mantolama uygulaması yeni yapılan binalarda zorunlu olmakla birlikte eski binalarda da hızla yapılan önemli ölçüde ısı yalıtımı sağlayan bir sistemdir.

Dış cephe mantolama TSE 25 standartlarında yapıldığında yüzde 50 oranında bir yakıt tasarrufu sağlar. Fakat dış cephe mantolama tek başına, başlı başına bu görevi yerine getirmez. Bununla birlikte cam izolasyonu, duvar izolasyonu, çatı izolasyonu, temel izolasyonu, kapı pencere izolasyonlarının yapılması gerekir.

Dış Cephe Mantolama Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Mantolama yüzde 50 oranında aile ekonomisine bir tasarruf sağlar. Mantolama sadece enerjiye yönelik bir tasarruf değildir. Aynı zamanda binamızın dış cephesini, dış etkenlerden, sudan koruyan, hava muhalefetinden koruyan bir yalıtım sağlar. Isı yalıtım tasarrufunda insanların konforlu yaşam standartlarını yakalayabilmesi için 20 ile 22 derece sıcaklığı yakalamaları gerekiyor.Ülkemizde bölgesel olarak -5’in altına düştüğü de oluyor, +30’un üstüne çıktığı da oluyor. Bu standartları yakalayabilmemiz için yaz aylarında klimaları çalıştırarak, yüksek derecede klimaları çalıştırarak 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Kış aylarında da tam aksine kombimizi en yüksek derecede çalıştırarak, yine 20 ile 22 dereceyi yakalamaya çalışırız. Buna harcadığımız enerji fazlalığını yapmış olduğumuz mantolamayla kapatmış oluyoruz. Dolayısıyla faturalarımıza bu ortalama yüzde 50 oranında yansıyor.

Etiketler: , , , , ,

Mantolama Nereye Yapılır?

Dış cephe mantolamanın sağladığı avantajlar ve yasalar sonucunda bugün bir çok eski binada ısı yalıtım için mantolama yaptırıyor.

Dış Cephe Mantolama binanın çatı ve duvarlarına, kolon ve kirişlerine, tesisatlarına, binanın garaj, depo, soğuk hava depo kısımlarının denk gelen kısımlarına yapılır. Mantolama yapılmayan binalarda genelde çok ciddi ısı kaybı, enerji kayıpları ortaya çıkar. Zararları öncelikle yüksek fatura oranları ciddi bir zarardır. Bununla birlikte yaşam kalitesini yakalayamadığımız için sağlık açısından ciddi bir zararı olur.

Bina ömrünü sabitleyemediğimiz için binamız dış etkenlere maruz kalarak bina ömrü kısalmış olur. Binamızın dış cephesi koro yuzna uğrar, demirleri gibi koro yuzna uğrar. Bunun gibi birçok sıkıntılar yaşanabilir. Mantolama tüm binalarda yapılması gerekli. Zaten bu  2000 yılında çıkan yasayla zorunluluk haline getirildi. Bundan sonra tüm şantiyeler zaten yapı denetim şirketlerinden ruhsat alabilmeleri için bunu yaptırmak zorundalar. Fakat yeni çıkan yasaya göre de eski binalarda artık bu zorunlu hale getirildi. Eski binalarında 2017 yılına kadar binalarına mantolama yaptırmış olması gerekiyor. Oturduğumuz binaların yanı sıra mantolama aynı zamanda hastanelerde, okullarda bütün kamu binalarında yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Mantolama Nereye Yapılır, Dış Cephe Mantolama
Etiketler: , , , , , , , ,

Mantolama Yaptırmak Zorunlu Mu?

Binaların dış cepheleriyle alakalı mantolama yapma yasal zorunluluk 2000 yılında çıkan 24043 sayılı resmi gazetede yayınlandıktan sonra mantolama yapılması zorunlu hale getirildi. Yeni binalarda durum böyle. Fakat eski binalarda aynı şekilde devlet yaptırıma yöneldi. Bunlarda 2017 senesine kadar eski binalarda da yaptırmak yasal zorunluluk haline getirildi. Bunların yaptırımları nelerdir? Eski binalarda mantolama yapılmadığı takdirde evlerine emlağa çıkartamazlar, kiraya veremezler,  satılığa çıkartamazlar. Bu tip yasal zorunlulukları var. Aynı zamanda doğal gaz bağlatamazlar, kombi alamazlar. Bundan sonra eski binalarda ve tüm yeni binalarda artık enerji kimliği dediğimiz, enerji ruhsatları var. Bunları mantolama yapıldıktan sonra bir yapı ve denetim şirketine veya bir belediyeye başvurarak binanın enerji kimliği çıkartılıyor. Ve bu enerji kimliğiyle birlikte binalar satışa veya kiraya çıkıyor. 2017 senesinden sonra cezai ödemeler başlayacak. Ama şu anda sadece denetleme aşamasında devletin belirlemiş olduğu bazı kurumlar bunları denetliyor. Siteleri, apartmanları, apartman yönetimlerini mantolama hakkında denetliyor ve uyarıyor bunlarla alakalı.

Mantolama yaptırmanın avantajları nedeni ile son yıllarda eski binalarda da dış cephe yalıtımı oranı oldukça artmıştır.

Mantolama Yaptırmak Zorunlumu, Mantolama Kanunu, Dış Cephe Mantolama, Mantolama, Mantolama Yaptırmak İstiyorum, Mantolama Yaptırma Zorunluluğu, Mantolama Yasası Ne Zaman Çıktı, Bina Mantolama Yasası

Etiketler: , , , , , ,

Isı Yalıtımı Çözümleri

Dow Bina Çözümleri, ürünün AB inşaat Direktifi şartlarına uygunluğunu, çevre ve insan sağlığı, ısı yalıtımı ve yangın dayanımı performansları  açısından uyması gereken özelliklerini tanımlayan “CE Belgeli” ısı yalıtımı ürünlerini mavi renkte üreterek piyasaya sunuyor. DOW-STYROFOAM mavi renkli ısı yalıtım levhaları su emmeyen yapısıyla dağılma, ufalanma, kopma gibi deformasyonlara uğramadığı gibi dona karşı dayanıklılığı sayesinde de bina dışında sıva çatlağı gibi oluşumları, bina içinde ise küf ve rutubeti engelleyerek sağlıklı ve konforlu mekanlar oluşturuyor. Standartlarına uygun ısı yalıtımının metrekare fiyatı ise 25-35 TL. arasında değişiyor.
Hem konforlu hem tasarruflu evlerin anahtarını sunan CE Belgeli DOW-STYROFOAM levhalar hakkında bilgi almak için Dow Bina Çözümleri Türkiyeye bakabilirsiniz. (www.building.dow.com/europe/tr/)

Etiketler: , , , , , ,

Sonraki Sayfa »