Evimize Uygun Kombi Seçimi

Evimizin m2 göre

Evimizin kuzey, güney , doğu, batı yönünde olmasına göre sebebi ise kuzey ve güney kısımlarının ayrı ısınması doğu ve batı kısımlarının ayrı ısınmasıdır.

Evimizin arada kalıp kalmamasına göre de kombi seçilir.

Kombinin kapasitesi çok önemlidir. Küçük evler için küçük kombiler, büyük evler için büyük kombiler seçilmesi gerekir.

Evimizi gerçekten ısıtan radyatördür. Radyatörlerin düzgün seçilmesi gerekir. Radyatör satın alırken dikkat edilmesi gerekir.

80-90 m2 evler için 17.000 kilokalorilik kombiler

90-150 m2 evler için 20.000 kilokalorilik kombiler

150 m2 üzeri için ise 24.000 ile 36.000 kilokalorilik kombiler uygun olabilir.

Kombi taktırmadan önce bilirkişiye keşif yatırıp ona göre fiyat almakta fayda var.

Etiketler: , , , ,

Alacağımız Kombide Mutlaka Olması Gereken Özellikler

Kullanımın kolay olması gerekir.

Soğuk bölgeler için teknik olarak donmaya karşı koruması özelliği muhakkak olması gerekir. En çok rastlanan problemlerden bir tanesi budur.

Pompa sisteminin kaliteli olması gerekir. Çabucak arızalanmamalı kaliteli pompa kullanan kombiler tercih edilmelidir.

Ateşlenme sistemi önemlidir. Eski tip cihazlarda pilot alevi vardı. Şimdi pilot alevi yok elektronik bir ateşleme sistemi ile ateşlenmesi gerekiyor. Ve kullanım sıcak suyunu sabit olarak almanız gerekiyor.

Anında sıcak su özelliği olan kombileri tercih etmek gerekiyor.

Yakıttan tasarruf için alev modülasyonlu kombileri seçmemiz gerekir. Çünkü yakıttan tasarrufu alev modülasyonu sağlıyor. Alev modülasyonu demek alev üzerinde minimumdan maksimuma kadar oynama yapmamızı sağlıyor.

Teknolojisi en gelişmiş cihazları tercih ederseniz birçok avantajdan faydalanmış olursunuz.

Etiketler: , ,

Hermetik Kombilerin Özellikleri

Kombiler baca çıkışlarına göre  iki kısma ayrılıyor. Bir tanesi bacalı kombiler bir tanesi de hermetik kombilerdir. Bacalı kombilerde dış gazı bacaya veriyorsunuz. Yani ortamdaki oksijeni alıp bacaya vererek tahliye ediyorsunuz bu bacalı kombi, hermetik kombilerde daha yeni teknoloji ye sahip olup  tahliye  olayı iki tane iç içe paslanmaz cilalı bacası vardır. Bu atmosfere bakmak zorundadır. Hermetik kombilerde yanma için kullanılan hava bir fan yardımıyla dış ortamdan alınıp yanma sonrasında açığa çıkan atık gaz aynı sistemle dış ortama atılmaktadır. Dolayısı ile yaşadığınız ortamdaki oksijeni kullanmaz. Bundan dolayıdır ki çok daha emniyetidirler. Hermetik kombiler kendi arasında ikiye ayrılırlar. Normal hermetik kombiler ve hermetik yoğuşmalı kombilerdir.

Etiketler: , , ,

Yoğuşmalı Kombilerin Normal Kombilere Göre Avantajları

Yoğuşmalı Kombilerin Normal Kombilere Göre Avantajları

Yoğuşmalı Kombiler ile Hermetik Kombiler ikeye ayrılıyor.

Yoğuşmalı kombilerinde bacası da dışarı atmosfere açılmak zorundadrır. Yoğuşmalı denmesinin nedeni suyun yoğuşma özelliğidir. Suyun buhar halindeyken sıvı hale dönüşmesine yoğuşma diyoruz.

Doğalgaz yandığı zaman aşırı bir miktarda su buharı meydana çıkıyor bu su buharının enerjisini de kombinin enerjisine katarak %109 verimlere ulaşıp buradan yoğuşan suyla dışarı atmak olayına yoğuşmalı kombi diyoruz. Bu kombinin bir parça daha gelişmişidir.  Normal kombilerin verimleri %80-92 iken yoğuşmalı kombilerin verimleri %105 ile %109 arasında değişir. Yoğuşmalı kombiler ile ilgili yanlış bilinen bir husus ise gazı 2 defa  yakıyor diye söyleniyor. Böyle bir şey söz konusu değildir. Gaz %92 verimle yanar. Çıkan su buharının eşanşör etrafında  bir defa daha döndürülmesi sonucunda suyun içerisindeki enerji alınır. Ve Enerjisi alınan su haline dönüşen su  buharı dışarı atılır.

Etiketler: , , , ,